Puszczyk – domki letniskowe Sieraków – kilka słów o … naszej okolicy :)

Sieraków to miasto położone w zachodniej części Polski, w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim. Jest siedzibą gminy Sieraków. Miasto leży nad rzeką Wartą na skraju Puszczy Noteckiej, między jeziorem Jaroszewskim oraz Lutomskim. Puszcza Notecka uformowana jest w Kotlinie Gorzowskiej. Kompleks uplasowany został na wydmach międzyrzecza warciańsko – noteckiego. Podziwiać tu można piękne labirynty, które utworzone zostały z wydm. Ich wysokość sięga do ok. 20 m. Wśród nich wyróżnić można Wysoką Sowę, która osiąga 42 m. wysokości względnej. Problemem głębi puszczy jest brak wody, ale w pobliżu Warty i Noteci turyści mogą zobaczyć liczne jeziora rynnowe. Znajdujący się tutaj drzewostan powstał głównie sztucznie. Nad jeziorem Jaroszewskim miasto może pochwalić się rozbudowaną infrastrukturą wypoczynkową, m.in. wieloma ośrodkami wypoczynkowymi. Jezioro Jaroszewskie umiejscowione jest na obszarze Pojezierza Poznańskiego, jest jeziorem morenowym. Od północy otaczają je lasy, z kolei od południa pola uprawne. Na jego terenie znajduje się duży kompleks ośrodków wczasowych – prywatnych oraz prowadzonych przez gminę. Jezioro Jaroszewskie to dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych. Nad brzegiem do dyspozycji turystów jest wypożyczalnia sprzętu, m.in. kajaków, łódek, żaglówek. Nad jeziorem mieszczą się dwie strzeżone plaże. Jezioro Lutomskie znajduje się na południowym skraju Puszczy Noteckiej i jest najdłuższym jeziorem Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego. Jezioro jest miejscem, w którym żerują i egzystują różne gatunki ptaków, m.in. łyska, kaczka krzyżówka. Stanowi również siedlisko roślin, m.in. trzcina zwyczajna, tatarek, pałka wąskolistna. Na tym obszarze znajdują się też liczne gatunki ślimaków, m.in. bursztynka pospolita, czy przytulik strumieniowy. Dzięki znajdującemu się tam ośrodkowi wczasowemu PKP, jezioro to zyskało dużą popularność w okresie PRL i w początkach lat 90. XX wieku.

Domki letniskowe sieraków

 

W Sierakowie znajdują się liczne zabytki chronione prawem, m.in.

– Zespół klasztorny bernardynów, obejmujący, m.in.:

Kościół Pobernardyński Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie- jest najpopularniejszą i bardzo wartościową budowlą tego miasta. Został wzniesiony przez Opalińskich. Przetrwał pożary i klęski, jakie miały miejsce w mieście. Kościół został zbudowany na planie krzyża. Kopuła z latarnią przykrywa miejsce skrzyżowania transeptu z nawą. W czterech narożach podstawy kopuły zobaczyć można herby fundatorów kościoła.

– Synagogę, która powstała przed 1889 r. Została przerobiona jako świetlica  Związku Strzeleckiego „Sokół” w okresie międzywojennym. Synagoga zlikwidowana została w około 1920 r. i obecnie jest własnością prywatną. Jej budynek wzniesiono na planie prostokąta. Zachowane zostały synagogalne cechy zewnętrznego wizerunku.

– Kościół ewangelicki– cechuje się konstrukcją szachulcową. Wybudowany został w latach 1783-1785 r. W listopadzie 2010 r. zawaliła się południowa część świątyni- wieża. Jest jednym z dwóch nieprzebudowanych kościołów ewangelickich konstrukcji szachulcowej.

– Pozostałość zamku Opalińskich, czyli odnowione lewe skrzydło zamku, które istniało od XIX w. W piwnicach zamkowych znajdują się sarkofagi z prochami rodu Opalińskich.

– Zespół zabudowań stada ogierów z 1. połowy XIX-XX wieku, które obejmują m.in. dom kierownika z 1890, ujeżdżalnię z 1829 r., stajnię z wozownią i szorownią. Stado Ogierów Sieraków – stanowi punkt hodowli koni, który znajduje się w Sierakowie i grupuje ogiery rozrodowe wielu ras. Jest najstarszym stadem ogierów na terenach Polski.

Puszczyk – domki letniskowe Sieraków – nasz okolica jest bardzo zadbana i czysta, tak samo wszystkie nasze apartamenty. Warto wybrać się do nas i spędzić czas w pięknej okolicy wypełnionej lasami, jeziorami. To miejsce gwarantuje Wam mnóstwo atrakcji, m.in. rowery, quady, możliwość zrobienia ogniska, a co najważniejsze – ciszę i spokój wśród  zachwycającej zieleni.

Nasze domki letniskowe polecają się na wakacje i wypoczynek 🙂